10.3.10

Προκρίθηκαν Μπάγερν Μονάχου και Άρσεναλ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε η Μπάγερν Μονάχου, παρά την ήττα της με 3-2 από την Φιορεντίνα στο "Αρτέμιο Φράνκι", στον αγώνα ρεβάνς της φάσης των "16" της διοργάνωσης. Οι Βαυαροί, που είχαν νικήσει 2-1 στο Μόναχο, βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν "λύγισαν" και πήραν δίκαια την πρόκριση για τους "8".

Η Φιορεντίνα είχε τον έλεγχο του ματς και στο 28΄ πήρε το προβάδισμα με τον Βάργκας. Ο Χιλιανός επιθετικός, αφού πήρε το "ριμπάουντ" από την ασταθή απόκρουση του Μπουτ σε σουτ του Μαρκιόνι, με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 34΄ ο Φρέι έκανε μεγάλη επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Ρόμπεν.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τη μεγάλη ευκαιρία του Τζιλαρντίνο, ο οποίος μέσα στη μικρή περιοχή νικήθηκε από τον Μπουτ. Στο 54΄ ο Γιόβετιτς έκανε το 2-0, αλλά η Μπάγερν, χάρη στην εμπειρία των παικτών της, ξαναμπήκε στην υπόθεση πρόκριση, έξι λεπτά αργότερα με το γκολ του Φαν Μπόμελ που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1). Οι άμυνες των δύο ομάδων "έμπαζαν" από παντού στο δεύτερο μέρος και στο 64΄ από εξαιρετική κεφαλιά πάσα του Τζιλαρντίνο, ο Γιόβετιτς πέτυχε το 3-1 με κοντινό πλασέ δίνοντας σκορ πρόκρισης στους Ιταλούς. Ο Ρόμπεν, όμως, είχε διαφορετική άποψη κι ένα λεπτό αργότερα με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 3-2, βάζοντας τους Βαυαρούς σε τροχιά...προημιτελικών.

Διαιτητής: Αλμπέρτο Μαγιένκο (Ισπανία)

Κίτρινες: Φελίπε, Κρόλντρουπ - Σβαϊστάινγκερ, Φαν Μπόμελ

Κόκκινες:

Οι συνθέσεις:

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Τσέζαρε Πραντέλι): Φρεϊ, Ντε Σιλβέστρι, Κρόλντρουπ, Νατάλι, Φελίπε (79΄ Πασκουάλ), Μοντολίβο, Ζανέτι, Μαρκιόνι, Γιόβετιτς, Βάργκας (82΄ Κεϊρίσον), Τζιλαρντίνο

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λουίς Φαν Γκάαλ): Μπουτ, Λαμ, Βαν Μπούιτεν, Μπαντστούμπερ, Αλαμπα, Ρόμπεν, Φαν Μπόμελ, Σβαϊνστάιγκερ, Ριμπερί (+90΄ Πράνιτς), Γκόμες (30΄ Κλόζε), Μίλερ

Άρσεναλ-Πόρτο
Στους "8" του Τσάμπιονς Λιγκ προκρίθηκε η Αρσεναλ, με επίδειξη δύναμης επί της Πόρτο, την οποία συνέτριψε 5-0 στο "Εμιρεϊτς". Μια νίκη που έφτανε και... περίσσευε για να καλύψει την ήττα των "κανονιέρηδων" (2-1) στο πρώτο ματς και να τους χαρίσει το "εισιτήριο" για τους προημιτελικούς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρσάβιν και σκόρερ τον Μπέντνερ στο 10΄ και το 25΄, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο. Η Πόρτο αντεπιτέθηκε, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως ο Σαμίρ Νασρί στο 63΄ και ο Αμπού Ντιαμπί στο 66΄ διαμόρφωσαν το 4-0 και έβαλαν οριστικό τέλος στα όνειρα των "δράκων" για πρόκριση. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Μπέντνερ, πέτυχε χατ-τρικ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι (5-0) ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο των "κανονιέρηδων".

Διαιτητής: Φρανκ Ντε Μπλέικερε (Βέλγιο)

Κίτρινες: Βερμάελεν, Μπέντνερ - Φαλκάο, Περέιρα, Φούτσιλε

ΠΟΡΤΟ (Ζεσουάλτνο Φερέιρα): Ελτον, Φουτσίλε, Ρολάντο, Μπρούνο Αλβες, Περέιρα, Ρούμπεν Μίκαελ (76΄ Γκουαρίν), Νούνο Κοέλιο (46΄ Ροντρίγκες), Μεϊρέλες, Βαρέλα (76΄ Μαριάνο Γκονζάλες), Φαλκάο, Χουλκ

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βεγκέρ): Αλμούνια, Σανιά, Κάμπελ, Βερμάελεν, Κλισί, Νασρί (73΄ Ντενίλσον), Σονγκ, Ντιαμπί, Ροζίτσκι (57΄ Εμπουέ), Αρσάβιν (77΄ Γουόλκοτ), Μπέντνερ