12.4.10

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας

Παναθηναϊκός-Ηρακλής 2-0:Μετά από 5 χρόνια ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 20η φορά στην ιστορία του. Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Σούπερ Λίγκας, οι "πράσινοι" νίκησαν στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Ηρακλή με 2-0, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Στο 30ο δευτερόλεπτο ο Σισέ άνοιξε το σκορ και στο 45΄ του πρώτου μέρους ο Νίνης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Πανθρακικός-Ολυμπιακός 0-2:Με νίκη συνέχισε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του -ουραγού και υποβιβασμένου- Πανθρακικού στην Κομοτηνή με 2-0 και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της κατάταξης, η οποία δίνει το βαθμολογικό προβάδισμα στη «μάχη» των πλέι οφ. Τα τέρματα των Πειραιωτών, οι οποίοι υποχρέωσαν τον Πανθρακικό στην πέμπτη διαδοχική ήττα του, πέτυχαν οι Τοροσίδης (11΄) και Μήτρογλου (29΄).

ΠΑΟΚ-Καβάλα 1-0:Σε ένα ουσιαστικά αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ο ΠΑΟΚ νίκησε την Καβάλα με 1-0. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Μουσλίμοβιτς.

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-0: Ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε ο αγώνας στη Λειβαδιά μεταξύ της τοπικής ομάδας και της ΑΕΚ, για την 29η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Δημήτρη Φαράντου θέλει πάση θυσία νίκη στην τελευταία αγωνιστική και ήττα της Ξάνθης στο Καυτανζόγλειο από τον Ηρακλή, προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία.

Αστέρας Τρίπολης-Αρης 2-1: «Χρυσό τρίποντο» για τον Αστέρα στην Τρίπολη. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου επικράτησε 2-1 του Αρη και εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία. Έντερ (5΄) και Μπαρτολίνι (15΄) σημείωσαν τα τέρματα των νικητών, ενώ για τους Θεσσαλονικείς μείωσε ο Κόκε στο 84΄.

Πανιώνιος-Λάρισα 0-3: Μεγάλη νίκη, με την οποία ξεκαθάρισε οριστικά την υπόθεση παραμονή στη Σούπερ Λίγκα πέτυχε η Λάρισα μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 3-0, στο πλαίσιο της 29ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Ο Μετίν στο 27΄ με σουτ, ο Τουάμα στο 38΄ με φάουλ και ο Κουζέν στο 60΄ ήταν οι σκόρερ των "βυσσινί".

Ξάνθη-Ατρόμητος 2-1:Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Ξάνθη, η οποία επιβλήθηκε 2-1 του Ατρομήτου στα Πηγάδια. Τα τέρματα για την ομάδα του Νίκου Κεχαγιά πέτυχαν ο Κιντάνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου και ο Έλινγκτον στο 67΄. Από την πλευρά τους, οι «κυανόλευκοι», οι οποίοι γνώρισαν την τρίτη διαδοχική ήττα τους, μείωσαν με τον Σαγκανόφσκι στο 84΄.

Εργοτέλης-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Την παραμονή του στην κατηγορία εξασφάλισε ο Εργοτέλης με τη νίκη του 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Παγκρήτιο, για την 29η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Αντίθετα, η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου αποχαιρέτησε και μαθηματικά την Σούπερ Λίγκα. Ο Λεάλ Γκονζάλες «χτύπησε» δύο φορές (37΄ και 57΄ πεναλτι), ο Φραγκουλάκης στο 88΄ πέτυχε το 3-1, ενώ από τους ηττημένους ο Αρας είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 49΄.

Στις αναμετρήσεις για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αστέρας Τρίπολης-Αρης    2-1

Εργοτέλης-ΠΑΣ Γιάννινα   3-1

Λεβαδειακός-ΑΕΚ          0-0

Παναθηναϊκός-Ηρακλής     2-0

Πανιώνιος-Λάρισα         0-3

ΠΑΟΚ-Καβάλα              1-0

Πανθρακικός-Ολυμπιακός   0-2

Ξάνθη-Ατρόμητος          2-1