18.6.10

Μουντιάλ 2010: Τα αποτελέσματα σήμερα 18 Ιουνίου

Γερμανία-Σερβία 0-1

«Φωτιά» πήρε ο 4ος όμιλος του Μουντιάλ, μετά τη νίκη της Σερβίας με 1-0 επί της Γερμανίας στο στάδιο του Πορτ Ελίζαμπεθ, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον από τρεις βαθμούς, όσους και η Γκάνα που αντιμετωπίζει αύριο την Αυστραλία, και η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, στις 23/6.
 Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 38΄ ο Γιοβάνοβιτς, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κλόζε. Η "νατσιονάλμανσαφτ" μπορούσε να πάρε το βαθμό ακόμη και με παίκτη λιγότερο, αλλά στο 60΄ ο Στοϊκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ποντόλσκι.

Σλοβενία-ΗΠΑ 2-2

Η Σλοβενία και οι ΗΠΑ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, για τον 3ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, σ΄ένα συναρπαστικό ματς που έγινε στο Γιοχάνεσμπουργκ. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με γκολ των Μπίρσα (13΄), Λιουμπίγιανκιτς (42΄), όμως οι Αμερικανοί αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο μισό του αγώνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τους Ντόνοβαν (48΄), Μπράντλεϊ (82΄).