22.11.10

Σούπερ Λίγκα (11η αγωνιστική): Τα αποτελέσματα των αγώνων 20 και 21 Νοεμβρίου (Βαθμολογία)

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-0:Με πρωταγωνιστή -για ακόμη μία Κυριακή τον Κέβιν Μιραλάς που σκόραρε στο 37` και στο 72`- ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ
και μετά από 11 αγωνιστικές (σ.σ. έχει έναν αγώνα λιγότερο) για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού πέτυχε ο Ρόμενταλ στο 87ο λεπτό.

Καβάλα-ΑΕΚ 2-1:Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε απόψε η Καβάλα, καθώς νίκησε την ΑΕΚ 2-1, χάρη στα γκολ των Βουτσίτσεβιτς (14`) και Ονουάτσι (47`), ενώ η Ενωση μείωσε στο 86` με τον Σκόκο.

Αρης-Κέρκυρα 2-0:Επιστροφή στις νίκες για τον Αρη μετά την ήττα στο ντέρμπι της θεσσαλονικής από τον Ηρακλή. Το σύνολο του Εκτορ Ραούλ Κούπερ νίκησε 2-0 την Κέρκυρα και έδωσε συνέχεια στις απογοητευτικές εμφανίσεις των φιλοξενουμενων. Για τους νικητές ο Τσέζαρεκ άνοιξε το σκορ στο 34΄ και ο Πορτίγια στις καθυστερήσεις του αγώνα έγραψε το τελικό 2-0.

Λάρισα-Πανιώνιος 0-1:Σπουδαίο «διπλό» -το πρώτο στο πρωτάθλημα- πήρε ο ουραγός Πανιώνιος στον τελευταίο αγώνα της Λάρισας στο Αλκαζάρ. Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν 1-0 την ΑΕΛ και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά από δύο διαδοχικές ήττες. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Σαμαρης στο 42΄.

Ατρόμητος-Εργοτέλης 1-1: Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Εργοτέλης στο Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Σαγκανόφσκι, ενώ στο 65΄ ο Λεάλ πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης για τον Εργοτέλη, που πήρε την πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Οι αγώνες το Σάββατο 20 Νοεμβρίου

Παναθηναϊκός-Ηρακλής 4-2: Ολική επαναφορά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Ηρακλή, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει με 4-2 στο Ολυμπιακό στάδιο. Ο πρωταθλητής με τον Γιάτσεκ Γκμοχ στον πάγκο και τον νέο προπονητή, Ζεσουάλδο Φερέιρα, στις κερκίδες κατάφερε να αντεπεξέλθει στον αιφνιδιασμό του Ηρακλή, ο οποίος προηγήθηκε με τα γκολ των Μάρα (20') και Πίτου Γκαρσία (21') για να πάρει τους τρεις βαθμούς με τα τέρματα των: Λουίς Γκαρσία (30'), Σισέ (45', 50') και Πετρόπουλο (75').

Ξάνθη-Πανσερραϊκός 2-0: Η Ξάνθη μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και νίκησε με 2-0 τον Πανσερραϊκό. Τα γκολ της ακριτικής ομάδας σημείωσαν οι Μαρσελίνιο (69') και Ελινγκτον (79').

Ολυμπιακός Βόλου-Αστέρας Τρίπολης 1-1: Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τον Ολυμπιακό Βόλου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Για τον Ολυμπιακό Βόλου, που τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γιακούποβιτς στο 47΄, σκόραρε ο Μάρτιν (53΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ανοίξει το σκορ στο 32΄ ο Ορόθκο.

Σε αγώνες για την 11η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ολυμπιακός Βόλου-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Ξάνθη-Πανσερραϊκός 2-0

Παναθηναϊκός-Ηρακλής 4-2

Ατρόμητος-Εργοτέλης 1-1

Αρης-Κέρκυρα 2-0

Λάρισα-Πανιώνιος 0-1

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-0

Καβάλα-ΑΕΚ 2-1