16.12.09

Μπάσκετ (Ευρωλίγκα): Δραματική νίκη του Ολυμπιακού στην παράταση

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκας πανηγύρισε απόψε ο Ολυμπιακός στη Λιθουανία. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 89-83 της Λιέτουβος Ρίτας στην παράταση (74-74 κ.α.), σε αγώνα για την 8η ημέρα της διοργάνωσης, παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου τους και υποχρέωσαν το σύνολο του Κουρτινάιτις στην 4η ήττα του.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-33, 57-53, 74-74 κ.α., 83-89 -παράταση

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο παίκτης ...κλειδί στο σημερινό σπουδαίο διπλό του Ολυμπιακού, καθώς ο Έλληνας σέντερ μιμήθηκε σε απόδοση τον Κλέιζα, όταν απέναντι στην Ορλεάν αφυπνίστηκε στην τελευταία περίοδο και χάρισε στους «ερυθρολεύκους» την πρώτη εκτός έδρας νίκη. Σήμερα ο Μπουρούσης, ο οποίος μέχρι το 30' μετρούσε 3 πόντους, σημείωσε 16 στην τελευταία κρίσιμη περίοδο και στο επιπλέον πεντάλεπτο και αφού οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση τελικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Τσίλντρες με 18 πόντους, όσους είχε και ο Τεόντοσιτς, ενώ ο Κλέιζα τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (19π.-11ρ.).
Η αδράνεια του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο είχε σαν αποτέλεσμα ο Γκετσεβίτσιους να σηκώσει την επίθεση της Λιέτουβος και στο 5ο λεπτό να γράψει στον φωτεινό πίνακα το 14-5 υπέρ των γηπεδούχων. Η είσοδος του Παπαλουκά στον αγωνιστικό χώρο έφερε κάποιες λύσεις στον Ολυμπιακό, οι οποίες πάντως δεν ήταν καθοριστικές και οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -9 (22-13). Ο Κλέιζα ανέβασε στροφές, ο Ολυμπιακός έδεσε την άμυνα του και οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, για να μειώσουν σε 24-22 στο 14' και να ισοφαρίσουν με τον Βούισιτς στο 19' σε 30-30. Ωστόσο, Μπέινς και Γκετσεβίτσιους έστειλαν τη Λιέτουβος στα αποδυτήρια στο +1 (34-33).
Τεόντοσιτς και Κλέιζα συνέχισαν να ταλαιπωρούν την αντίπαλη άμυνα και ο Ολυμπιακός πέρασε στην τρίτη περίοδο δύο φορές μπροστά στο σκορ (34-35 και 36-38). Οι γηπεδούχοι πάντως και συγκεκριμένα οι Γκετσεβίτσιους, Μπαμπράουσκας βρήκαν το ζεστό χέρι τους από τα 6.25 και στο 29' ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (55-49) για να βάλουν την ομάδα τους στην τελευταία περίοδο στο +4 (57-53).
Στον επίλογο της αναμέτρησης ο Μπουρούσης άρχισε να «τιμωρεί» το αντίπαλο καλάθι, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα στο 37' (69-68), αλλά και πάλι η έλλειψη ψυχραιμίας και οι βεβιασμένες κινήσεις δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Έλληνας σέντερ έγραψε 40'' πριν τη λήξη το 72-70 με 1/2 βολές, ενώ στα 28'' από την ίδια θέση έκανε το 74-72. Οι «ερυθρόλευκοι» με καλή άμυνα προσπάθησαν να κρατήσουν το σκορ, αλλά το απερίσκεπτο φάουλ του Τεόντοστις στον Πόποβιτς συνέβαλε, ώστε οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Παπαλουκάς συνεργάστηκε άψογα με τον Μπουρούση και γρήγορα οι δύο τους ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (78-74). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Τσίλντρες από τα 6.25 ανέβασε τη διαφορά στους πέντε (83-78). Ο Αμερικανός κράτησε τη διαφορά με 1/2 βολές, ο Μπουρούσης δήλωσε και πάλι παρών, έδιωξε την μπάλα στα 50’’ και με μια βολή έκανε το 85-80. Η νίκη του Ολυμπιακού σφραγίστηκε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και τον Τεόντοσιτς να γράφει το 89-82, για να γράψει ο Μπορόβνιακ από την ίδια θέση με 1/2 βολές το 89-83.

ΔΙΑΙΤΗΤΈΣ: Μιτχάνα (Ισπανία), Ταουρίνο (Ιταλία), Πέρεθ (Ισπανία)
Οι συνθέσεις:
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Ρίμας Κουρτινάιτις):
Πόποβιτς 19 (1), Μπαμπράουσκας 6 (2), Μπορόβνιακ 8, Μπιέλιτσα 13, Γκεσεβίτσιους 17 (4), Ζαβάτσκας 5 (1), Γιομάντας 11, Μπέινς 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Τεόντοσιτς 18 (3), Παπαλουκάς 4, Τσίλντρες 18 (2), Κλέιζα 19 (3τριπ., 11ρ.), Χαλπερίν 5 (1), Μπέβερλι, Βούισιτς 6, Σχορτσανίτης, Μπουρούσης 19.

Α' ΟΜΙΛΟΣ
Η Τσιμπόνα διατήρησε ακέραιες τις λιγοστές ελπίδες της για πρόκριση στο Top 16 της Ευρωλίγκας νικώντας με 80-77 τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ. Έτσι πλησίασε σε απόσταση ενός βαθμού τους Τούρκους χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να αποκτήσει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχε χάσει με -5 στην Τουρκία). Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάρκο Τόμας με 28 πόντους και 6/10 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 12-20, 32-36, 58-58, 80-77

Τσιμπόνα: Γκόρντον, Μπογκντάνοβιτς 10, Τρόχα, Ραντόσεβιτς 6, Βούκουσιτς 3, Άντριτς 16, Μπάγκαριτς, Ζούμπτσιτς, Πριντς 6, Ρόζιτς 11, Τόμας 28.
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ: Μπασάκ, Ερντέν 13, Γκίριτσεκ 15, Μρσιτς 1, Σαβάς 2, Κίνσεϊ 21, Τσετίν 7, Πρέλτζιτς 18.