27.6.10

Μουντιάλ 2010: Χθεσινά αποτελέσματα 26 Ιουνίου (προκρίθηκαν Ουρουγουάη και Γκάνα

Η Ουρουγουάη προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Μουντιάλ, καθώς σε αγώνα για την φάση των «16», που έγινε στο Πορτ Ελίζαμπεθ, επικράτησε με 2-1 της Νότιας Κορέας. Τα τέρματα των Νοτιοαμερικανών πέτυχε ο Σουάρες (8`, 80`), ενώ για τους Ασιάτες σκόραρε ο Λι Τσουνγκ Γιονγκ στο 68ο λεπτό.

Η πρώτη παράταση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νότιας Αφρικής βρήκε θριαμβεύτρια τη Γκάνα, η οποία επιβλήθηκε 2-1 των ΗΠΑ στο στάδιο «Ρόαγιαλ Μπαφοκένγκ» του Ρούστενμπουργκ και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντιάλ, όπου στις 2 Ιουλίου θα αντμετωπίσει στο Γιοχάνεσμπουργκ την Ουρουγουάη. Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1, με τα γκολ του Μπόατενγκ στο 5΄ και του Ντόνοβαν με πέναλτι στο 62΄, αλλά το τέρμα του Ασαμόα Γκιάν στο 93΄ έστειλε τους Αφρικανούς στην οκτάδα, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.